MIRE ÉS MIKOR JÓ A FIZIOTERÁPIA?

Összeszedtem pár olyan kérdésre a választ, amikkel a leggyakrabban találkozom.

Hátha már benned is felmerült, csak nem merted megkérdezni, vagy nem tudtad, kitől kérdezhetnél… 

Mire és mikor jó a fizioterápia? 

Röviden azt mondhatnánk, hogy prevenciós esetekben, illetve műtét utáni rehabilitációs időszakban ajánlott.

Csak műtét után kell? 

Én mindenkinek ajánlom a fizioterápia valamelyik ágát. A legnagyobb tapasztalatom a tornáztatás, a passzív gyakorlatok és az úszás területén van. Szóval az első kérdésre a válaszom, nem! Idős kutyáknak is nagyon sokat tud segíteni, mind fizikálisan, mind mentálisan. Sportkutyák kondíciójának növelésében, a sérülések kockázatának csökkentésében is nagy szolgálatot tud tenni.

Mindenképp szükség van rá műtét után? 

Ha meg tudja oldani a gazdi időben és anyagilag, akkor azt mondom, hogy igen. Ha úgy látod, hogy minden a legnagyobb rendben és baromi jó állapotban van a kutya már a műtét után is, vagy a műtétet követő pár napban, én akkor is javaslom a fiziot. Miért? Mert nem biztos, hogy egy laikus szem észreveszi azt, ami ott van, csak nem annyira feltűnő. Nem egyszer találkoztam már azzal, hogy a gazdi szerint a kutya tökéletesen használta a műtött lábát, mert hát séta közben leteszi, csak néha ugrál 3 lábon, aztán amikor megmutattam neki, hogy ez miért téves, mire kell figyelni, mit kell nézni, akkor csodálkozott, hogy ezt ő tényleg nem látta. Szerintem inkább keressetek fel egy szakembert és járjatok el hozzá akár csak néhány alkalommal, minthogy kialakuljon valami, amit utána sokkal nehezebb, költségesebb és időigényesebb helyre hozni.

Van értelme fizioterápiára járni akkor is, ha semmi tünete nincs a kutyának? 

Szerintem igen. Mentális és fizikai fárasztás gyanánt is tökéletes. Illetve a torna erősíti azon izmokat és szalagokat, amiket a kutya alapjáraton nem igazán használ. Megelőzésnek is jó, fiatal, vagy akár idősebb kutyáknál is. Az egészséges fejlődéshez vagy az öregedés lassításához.

Csak hobbi szinten sportolok a kutyával. Néhány edzés, esetleg becsúszik 1-2 verseny. Minek járjuk fizióra?

Azért, hogy megtanuljátok azokat a gyakorlatokat, amivel megfelelően át tudod mozgatni a kutyát, le tudod masszírozni egy megterhelő edzés után és azért, hogy csökkentsétek a sérülések kockázatát. A bemelegítés fontosságáról pedig még nem is beszéltünk…

Picit lazák a kutya ízületei, fajdalma, tünetei nincsenek. Az orvos azt mondta, hogy teljesen fölösleges a fizió. Tényleg így van? 

Szerintem nem. Lehet, hogy sose lesz semmi baja a kutyának, és leéli az egész életét mindenféle tünet nélkül. De az is lehet, hogy ahogy szaladnak az évek, előjönnek majd bizonyos tünetek. Akár még műtétre is sor kerülhet. Aztán az is előfordulhat, hogy majd csak öreg korára ér el egy olyan stádiumba, ahol már nem szívesen mozog, nem rehabilitálódik úgy egy-egy mikro sérülés után, ezért elkezdenek sorvadni az izmai, ami felszínre hozza majd a fájdalmat. Mi van, ha valamiért már nem műthető? Akkor majd kapkodsz és megpróbálsz mindent megadni neki, de lehet, hogy már késő lesz és nem fogsz tudni segíteni rajta. Ez mind „…ha, ha, ha…” De picit gondolj bele. Te kockáztatnál?

Rendszeresen sportolok a kutyával, versenyszerűen. Jó az izomzata, nagyon jó kondiban van. Neki minek fizioterápia? 

Biztos vagy abban, hogy minden rendben? Nincs egy letapadt izom, egy beszűkült ízület? Mit szólnál, ha azt mondanám, hogy simán kihozhatsz sokkal többet is a kutyádból?! A torna, a masszázs, az úszás, és egyéb kezelések mind javítják a kutya erőnlétét, kondícióját. Megmozgat olyan izmokat és szalagokat, melyeket a kutya nem használ aktívan. Az ízületeket körülvevő izmok és szalagok sokkal strapabíróbbak lesznek. Nem mondom, hogy nem fordulhat elő sérülés, de amennyiben megtörténik, a rehabilitációs idő garantáltan csökken. Sokkal rugalmasabbak lesznek. Egy rossz ugrás, egy esés… Amikor földet ér, látszik a különbség.

Térdműtéte volt a kutyának. A műtét után azonnal letette a lábát. Neki ugye nem kell fizió? 

Ha az én kutyám lenne, én biztos elhordanám. 6-8 hétig biztosan. Attól, hogy a kutya leteszi a lábát, nem biztos, hogy terhel is rá. Amit nagyobb problémának érzek, az az, hogy mindig a műtött végtagra kerül a fókusz, a többi láb, a nyak, a gerinc pedig mintha nem is létezne. Abba nagyon kevesen gondolnak bele, hogy ameddig műtétre került a sor, addig vajon mit terhelt a kutya? Hol sorvadt az izom, melyik ízület lett leterhelve? Nem fáj-e a háta az egyoldalú terheléstől? Mi lehet a mellső lábakkal? Az egész kutyát kell nézni, minden porcikáját meg kell vizsgálni és annak megfelelően készíteni el a terápiás tervet – milyen eszközöket tudunk alkalmazni, hogyan, meddig, stb.

A kutyám 10 éves elmúlt, jó kedvű, vidám. Sokat sétálunk, kirándulunk. Az egyik kutyás ismerős azt javasolta, keressünk fizioterapeutát. Miért? 

Mert ahogy idősödik a test, úgy gyengül, lassabban regenerálódik, nem biztos, hogy időben észre fogod venni, hogy valami nem komfortos. És lehet, hogy már késő lesz. Ha kevesebbet mozog, és sorvadnak az izmok, felszínre kerülhetnek olyan problémák is, amiket évek óta magában hordoz a test, de eddig nem okozott tüneteket, hiszen az izomzat tartotta, védte. De most az ízületek érzékennyé válnak, egymáshoz érnek, súrlódnak, begyulladnak, felrakódások keletkeznek. Ez fájdalmat fog okozni, ami miatt már nem szívesen fog mozogni, nehezebben kel fel reggelente. És bele kerültök egy ördögi körbe. Sokkal jobb akkor elkezdeni a mély izmok erősítését, amikor a kutya még ereje teljében van. A mentális egészségről pedig még nem is beszéltünk…

12 éves kutyusom reggelente nehezen kel fel, fájnak az ízületei. Mit tudok tenni, hogy jobb legyen neki? 

Ha már eljutottatok idáig, mindenképpen érdemes konzultálni állatorvossal, hogy ezek a fájdalmak „csak” ízületi jellegűek, vagy esetleg más okozza. Ha pedig valóban csak kicsit öregecske és már nehezen mozog, akkor érdemes elgondolkodni a fizioterápián – itt szeretném hangsúlyozni, hogy a fizioterápia NEM csak tornát, és egyáltalán NEM tornamutatványokat jelent! Az, hogy használunk instabil eszközöket, a terápia része LEHET! De azt is a kutya állapotának megfelelően és FOKOZATOSAN kell alkalmazni, felépíteni. De a tornán túl még lehet masszírozni, passzívan kimozgatni, ingermasszázst alkalmazni, hidroterápiára járni (ez a vizes edzéseket jelenti – szabadvízi úszás és víz alatti futópad), ezeken túl: terápiás ultrahang, infra, mágneses matrac, akupunktúra, elektroterápia, lézer, fascia terápia, lökéshullám terápia is alkalmazható.
Ezért kell az állapotfelmérés és a legalább heti egyszeri kezelés, hogy tudjuk mire van szüksége a kutyának, mi fejlődik, mit kell erősíteni, mi az, ami nem megy. És a jó minőségű étrendet és a táplálékkiegészítők alkalmazását se felejtsük el, de erről majd egy másik alkalommal beszélek.

 

Köszönöm a figyelmet! 

Tóth Viktória – kutya fizioterapeuta
Oszd meg Te is:

További cikkeink:

VIGYÁZZ, A KUTYA HARAP!

Ilyen és ehhez hasonló szöveggel ellátott táblákat millió számra lehet találni a neten/boltokban, ezerféle anyagból, kivitelben. Célja viszont mindegyiknek egy,

Olvass tovább