6+1 dolog, amiről ne feledkezz el, ha kutyával utazol külföldre

Az elmúlt években négylábú társaink egyre inkább a család szerves részévé váltak, rengeteg programot közösen élünk át velük – miért lenne ez másképp, amikor a nyaralást tervezzük?

Az alábbiakban összegyűjtöttük a legfontosabb tenni- és tudnivalókat, ha kutyádat is magaddal szeretnéd vinni a családi pihenésre, és azt az ország határain kívülre tervezed.

Egy nyaralás megszervezése akkor sem egyszerű feladat, ha csak a kétlábúakra kell gondolni, a tökéletes helyszín, a szállás, a programlehetőségek, az ár mind-mind befolyásolják a választást. Ha pedig ehhez még egy szempont adódik, nevezetesen, hogy a kutyát se szeretnéd otthon hagyni, még kevésbé lesz könnyű dolgod. Szerencsére egyre több kutyabarát szállást lehet találni, és vannak olyan szomszédos vagy közeli országok, amelyek kifejezetten nagy szeretettel várják négylábú barátainkat is. Emellett a közösségi oldalakon sok csoport alakult, ahol a kutyás szállások kapcsán cserélnek tapasztalatot a gazdik, ezek némelyikét is érdemes tanulmányozni.

1. A szállás kiválasztása

A szállás keresésénél fontos tájékozódni a pontos feltételekről, előfordul, hogy méretkorlát van, esetleg szabályozzák, hogy egyszerre mennyi kutyát vihetünk magunkkal. Mindenképp egyeztess a szállásadóval közvetlenül, főleg, ha szállásgyűjtő oldalon keresztül foglalsz, nehogy kellemetlen meglepetés érjen a helyszínen. Emellett számolni kell azzal is, hogy sok helyen a kutya plusz költséget jelent, de ha ez fontos szempont, érdemes kitartóbban keresgélni, mert lehet találni olyan szállást is, ahol a kutya teljesen ingyen nyaralhat.

2.  Városban vagy vidéken

Át kell gondolni, hogy milyen típusú nyaralásra vágytok: ha az aktív pihenést részesítitek előnyben, túrázni és várost nézni szeretnétek, ebben nagyszerű partner lesz a kutya, ha viszont a passzívabb, tengerparti pihenésre szavaztok, ott nem biztos, hogy kedvencetek igényei is maradéktalanul kielégülnek, így lehet, hogy neki is jobb, ha inkább otthon marad. (Nagyszerű panziós lehetőségek vannak, vagy kutyaszittert is fogadhattok mellé.) Ha viszont veletek megy, a szállás kiválasztásánál az is fontos szempont lehet, hogy a napi rutint könnyű legyen lebonyolítani: egy városközpontban nehezebb zöldfelületet találni egy reggeli gyors egészségügyi sétához, mint egy vidékiesebb, vagy külvárosi szállás közelében. Célszerű továbbá olyan helyet keresni, ahol magatok lehettek, nem zavartok senkit és fordítva, titeket sem zavar senki. A magánszállások, apartmanok ideális választás lehetnek.

3. Oltások, útlevél

Az utazásnál a kutya papírjaira is figyelmet kell fordítanunk, nem elég, hogy megvan az oltási könyve és rendben vannak a kötelező oltásai, szükség lesz egy friss féreghajtásra is, és ha el szeretnénk hagyni az országot kedvencünkkel együtt, neki is útlevelet kell csináltatnunk. Erre az állatorvosnál van lehetőség, és 12-15.000 Ft költséget jelent. Fontos, hogy ezt ne hagyjuk az utolsó pillanatra, mert bármi közbejöhet, ha lehetőség van rá, akár már egy hónappal az utazás előtt megcsináltathatjuk, így nem kell aggódni miatta.

4. Gyógyszerek, amik semmiképp se maradjanak itthon

Murphy óta tudjuk, hogy ami elromolhat, az el is romlik, esetünkben ha mindenre gondoltál, ott fog kiderülni, hogy valamire mégsem. Amit mindenképp vigyetek magatokkal: fájdalomcsillapítót, ha esetleg a túra közben megrándulna a kutya lába, vagy csak megerőltetné; gyomorpanaszokra valamilyen hasfogót, bélfertőtlenítőt, mert akár a környezetváltozás, az izgalom is okozhat náluk hasmenést (extra tipp egy zacskó rizs a bőröndbe, ha esetleg több napig elhúzódna a rosszullét, és diétára kéne fogni). Ha tudod, hogy a kutyusod nehezebben viseli a kocsiutat, kérd ki állatorvosod tanácsát és készülj hányáscsillapítóval, esetleg valamilyen természetes nyugtatóval, ha hajlamos túlpörögni a kocsiban.

5. Mindenből legyen pót. Meg egy pótpót.

Ha a nyakörvét már évek óta nyúzza és eddig soha semmi baj nem volt vele, biztosan most fog tönkremenni. Ezért legyél előrelátó és vigyél magatokkal tartalék nyakörvet, legalább kettőt, sose lehet tudni. Ugyanez igaz a pórázra is. Emellett külföldön ugyanúgy be kell tartani a pórázhasználati szabályokat, mint itthon, ha szeretnéd, hogy kutyusodnak nagyobb tere legyen, ahol lehetőség van rá, legyen nálad hosszú póráz, ami neki szabadságot ad, de nem sértesz szabályt sem. A szájkosár használatát viszonylag kevés helyen írják elő, de például ha a hegyekbe mentek és felvonót szeretnétek igénybe venni, ott jó eséllyel szükség lehet rá. Legyen ott a táskában, nehogy ezen múljon, hogy feljuthattok-e a hegytetőre.

6. Készíts tervet!

Ha egy új országot mentek felfedezni, mindig érdemes kicsit előre tájékozódni, főleg, ha a négylábú barátod is veletek tart. Nem kell napokra lebontva megtervezni, hogy mit szeretnétek megnézni, de egy vázlatos tervet érdemes készíteni, és előre utánajárni, hogy biztosan mindenhova magatokkal tudjátok-e vinni a kutyát, esetleg meg lehet-e venni előre a belépőket, elkerülve ezzel a sorbanállást. Így nem kell azzal szembesülnöd, hogy esetleg feleslegesen mentek el valahová, mert ott derül ki, hogy nem kutyabarát, és egyúttal időt is spórolsz, ami ugye a nyaraláson nagy kincs.

+1. Ne feledd: vendég vagy!

Vidd jó hírünket, legyél hálás, hogy szívesen látják kedvencedet is!

Mindig legyen nálad kakizacskó és takaríts fel a kutyád után, ne hagyj szemetet sehol.

Kristóf-Horváth Krisztina írása

Oszd meg Te is:

További cikkeink:

VIGYÁZZ, A KUTYA HARAP!

Ilyen és ehhez hasonló szöveggel ellátott táblákat millió számra lehet találni a neten/boltokban, ezerféle anyagból, kivitelben. Célja viszont mindegyiknek egy,

Olvass tovább